E-shop, webové stránky, CRM, programování - Web & Media a.s.

 

Mohlo by Vás zajímat

5. srpna 2009, 15.54 Datové schránky už ožívají

Úřady si od schránek slibují velké úspory při placení poštovních poplatků. Radnice velkých měst v Olomouckém kraji se většinou na spuštění svých schránek teprve připravují. „Prozatím jsme provedli reorganizaci podatelen, v souvislosti s přechodem na datové schránky. V kraji už je aktivních několik datových schránek. Firmy a úřady je musí spustit do konce října.

Střední Morava - Desítky firem i jednotlivců už si na místech Czech POINT v Olomouckém kraji aktivovaly svou datovou schránku. Tato novinka, s jejímž spouštěním se začalo od začátku července, má usnadnit komunikaci lidí a firem s úřady. Zatímco lidé si mohou vybrat, zda si datovou schránku pořídí, pro firmy, osoby zapsané v obchodním rejstříku a úřady je povinná a musí si ji aktivovat nejpozději do konce října.
Těm, které na to zapomenou, se to nemusí vyplatit, protože od začátku listopadu jim do jejich schránky bude chodit úřední korespondence bez ohledu na to, zda ji opravdu aktivně používají, nebo ne, a navíc si při zpožděné aktivaci budou muset požádat o nové přihlašovací údaje. Úřady si od schránek zase slibují velké úspory při placení poštovních poplatků.
Radnice velkých měst v Olomouckém kraji se většinou na spuštění svých schránek teprve připravují. „Prozatím jsme provedli reorganizaci podatelen, v souvislosti s přechodem na datové schránky také předpokládáme přijetí jednoho pracovníka. Nejzazší termín pro spuštění je konec října,“ nastínil mluvčí olomouckého magistrátu Ivan Rašťák.
V Šumperku či Hranicích by chtěli svou schránku spustit v září a nyní řeší hlavně sladění potřebných programů. „Výhodou bude bezesporu rapidní pokles nákladů na poštovné vzhledem k tomu, že obce s rozšířenou působností mají tuto službu zajištěnu od státu zdarma,“ řekla Marie Dvořáčková z Městského úřadu v Šumperku.
„Přes datové schránky půjdou hlavně obsílky a vyrozumění, které tvoří nemalou část úřední pošty. Jedna doporučená zásilka přitom průměrně stojí mezi dvaceti a třiceti korunami, které tak města ušetří a v součtu může jít o vysokou částku,“ potvrdil Jiří Šafránek z krajského úřadu.
Jakých částek úspory dosáhnou, ale bude záležet i na tom, jak velká část lidí, kteří schránku mít povinně nemusí, si ji aktivuje, protože velká část úřední pošty se zasílá právě fyzickým osobám. „Je to pro ně výhodnější v tom, že si ušetří cestu na poštu či úřad. Jinak totiž fungují stejně jako klasická pošta, například v obou případech platí, že po deseti dnech se obsílka považuje za doručenou. U datové schránky si ovšem můžete nastavit, aby vám v případě obdržení nové zprávy přišel email nebo SMS zpráva, takže o ní víte, aniž byste museli schránku každou chvíli kontrolovat,“ shrnul Šafránek. Od příštího roku navíc lidé mohou prostřednictvím schránek komunikovat třeba se stavebními spořitelnami, pojišťovnami, bankami či plynárnami. Datové schránky však mají i své zápory. Lidé, kteří si ji chtějí pořídit, si totiž například musí zaregistrovat elektronický podpis, což stojí kolem osmi set korun.

„Přes datové schránky půjdou hlavně obsílky a vyrozumění, které tvoří nemalou část úřední pošty.“ Jiří Šafránek

Zdroj: Mladá fronta DNES str. 2 Střední Morava - STANISLAV KAMENSKÝ


Tématické zařazení:

 » Informace  » Mohlo by Vás zajímat